Skip to content

MEDICINA RENESANSE (III DEO)

LEKOVITI SAVETI ZA ZDRAVLJE STOMAKA (Marsalio Fićino)

Potrebno je posvetiti mnogo pažnje i brige stomaku, da ne bi došlo do pojave nadimanja, muke, lošeg varenja, bolova, glavobolja stomačnog porekla. Ali, najvažnije od svega je da stomak dobro vari hranu. Galen, slavni lekar Starog Rima, je dobro varenje nazivao „korenom života“! Jer, baš loše varenje posebno opterećuje „vatrenu krepkost“ („vitalnu esenciju“- primedba).

GALEN

Veliko opšte pravilo za zdravlje je: „Hrana ne čini dobro ako nije svarena!“ Fluidi, koji teku telom, u slučaju nesvarene hrane, su štetni! Manje pikantna hrana čini manje problema. Zato koristiti samo onolike količine hrane, koje su prikladne. Hrana ne treba da bude previše tečna, ni previše tvrda, niti suviše hladna i presna, niti- da odjednom bude više vrsta hrane. Kada se govori o varenju ne misli se samo na ono što se dešava u stomaku, već i na drugu fazu- ono što se dešava u jetri, na treću fazu- ono što se dešava u krvi i na četvrtu fazu- ono što završava u udovima. Dugi intervali bez hrane ne neguju esenciju.

Pravila antičkog filozofa Arnalda: „Životinjski proizvodi, povrće, voće, vino i dr. moraju biti birani sa čistih, mirisnih regiona, gde duva umereni vetar, gde sunce prijatno greje, gde vode ne stagniraju, gde nema balega, gde je prirodna vlažnost i gde se ne kvari ono što raste.“

Hranu treba uzimati 2 puta dnevno i gledati da bude umerena, a lako zamirisana cimetom ili mirišljavim orahom. Koristiti dosta: nane, žalfije, cikoriju (vodopiju- primedba), crvene ruže, sirće. To su najbolji prijatelji stomaka! Jesti slatke crvene jabuke jer je u njima odlična ravnoteža slatkog i kiselkastog. Za stomak je bolje crveno vino od belog. I koristiti više tečne hrane, nego suve i teške. Posle jela koristiti: korijander, dunje, crvene jabuke, mušmule. Ne spavati posle popodnevnog jela, sem ako je jaka potreba.

Stomak ne podnosi žurbu, ali voli vežbanje- sem, ako je prepun. Izbegavati seksualni odnos neposredno nakon jela. Kolikom pravilno varenje, tako je važna i redovna eliminacija otpadnog materijala od hrane.

Neophodna su i česta i raznolika kretanja. Antički Grci su posebno vodili računa da krv ne bude hladna, suva i nemirna.

Objavljeno u Fitoterapija

2 Komentar

  1. Dragana Maslarevic

    Profesore, odličan članak, intrigantan – trioloski. Interesuju me ove spomenute primedbe. Pošto nisu pod navodnicima u delu gde citirate Galena ili Arnalda, da li to znači da Vi imate primedbu na to ili??

  2. Gile

    Sve što se odnosi na sistem za varenje , deluje logično , kao da su ga pisali savremeni „gurui zdrave ishrane “ . Imajući slične tegobe , zahvaljujući vašem članku , vidim da je to bila vekovna borba i da nije počela sa našim vremenom .

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *